Потписани споразуми са више од 50 невладиних организација

6.6.2017. Под покровитељством Европске уније у БиХ, односно путем пројекта "Изградња капацитета институција власти при ангажовању у политичком дијалогу са представницима цивилног друштва у БиХ" (CBGI), данас су у Брчком потписани споразуми са више од 50 невладиних организација са подручја Брчко дистрикта БиХ које желе да сарађују са Владом Брчко дистрикта БиХ на изградњи просперитетног друштва и унапређењу квалитета живота свих грађана дистрикта Брчко.


Image for news

У име Брчко дистрикта БиХ споразум је потписао градоначелник Брчко дистрикта БиХ Синиша Милић, док су церемонији присуствовали и Владимир Пандуревић у име ЕУ делегације и Горан Жеравчић, вођа тима CBGI пројекта.

Градоначелник Синиша Милић истакао је важност овог споразума који ће допринијети унапређењу амбијента за укључивање невладиног сектора у процес креирања и доношења одлука, познатије као партиципативна демократија.

"Ми смо до сада партиципативну демократију имали само као појам, а на овај начин смо је и уградили у наш систем. Влада је недавно донијела одлуку о обавезним минималним консултацијама са цивилним сектором у процесу доношења одлука, а ми идемо даље и кроз овај споразум обавезујемо се да заједнички радимо на промовисању вриједности демократског друштва. Кроз споразум је предвиђено даље доношење одговарајуће регулативе и стратегије и мислим да је ово новина на овим просторима која ће, сигуран сам, дати конкретне резултате", истакао је градоначелник.

Дамир Раденковић, директор Омладинског центра "Вермонт", рекао је да су овакав споразум невладине организације дуго чекале.

"Захваљујем се Делегацији ЕУ што је покренула иницијативу, као и градоначелнику и Влади Брчко дистрикта БиХ који су препознали важност свега тога. Ово ће нам, између осталог, омогућити да се укључимо у одређене активности које финансира Делегација ЕУ и други донатори, за шта до сада нисмо били у могућности да аплицирамо", нагласио је Раденковић.

Владимир Пандуревић, представник ЕУ делегације у БиХ, рекао је да је неопходно системски и систематски радити са цивилним сектором, који мора успоставити своју улогу у укупном друштву БиХ, те преузети своја права и обавезе.

Горан Жеравчић, вођа тима CBGI пројекта, нагласио је да споразум садржи циљеве, принципе и кључне механизме, који би требали да воде ка реализацији конкретне сарадње. "Улога ЕУ је да пружи техничку помоћ у овом процесу како би политичке одлуке биле транспарентне и како би се омогућило успостављање механизама сарадње", закључио је Жеравчић.